Arama Motorları Ne İş Yapar?

Arama Motorları Ne İş Yapar?

Arama Motorlarının Kriterleri

İngilizce Search Engine Optimization olan sitelerin arama motorları tarafından arama sonuçlarında listelenmesi veya sıralanması için belirlenen belirli kriterlere uygunca hazırlanmasıdır. Kısaca arama motorlarında belirlenen belirli anahtar kelimelere göre arama yapıldığında üst sıralarda yer almak için yapılan bir dizi işlemler bütünüdür. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yapılacak olan optimizasyon çalışmaları ile ilgili bazı işlemler hakkında alttaki başlıklar ve açıklamalarıyla bilgi edinilebilir.

Domain (Alan Adı Seçimi)

Domain (alan adı) seçilirken seo  çalışmalarında örneğin baclink alımlarında veya en çok aranılan kelimelere dikkat edilerek bu kelimeler doğrultusunda seçilmelidir. Domain (alan adı) uzantısı yaygın olarak kullanılan ve arama motorlarının sevdiği com,net,org gibi uzantılar seçilmelidir.

Anahtar Kelimeler (Keywords)

Site konusu ve içeriği ile ilgili seo çalışmaları yürütülürken hedef olarak anahtar kelimeler belirlenmeli ve site içerisinde ve dışarıdan alınacak backlinlerde buanahtar kelimeler kullanılmalıdır.

Tasarım-Programlama

Site tasarımı ve programlaması (alt yapısı) kullanıcılar (ziyaretçiler) ve arama motorları tarafından tarafından kolay, anlaşılabilen ve hızlı bir yapıda olmalıdır. Ayrıca meta etiketleri title, description, keywords bilgileri ve heading (h1,h2,h3 gibi) etiketler de site yapısında hiyerarşik ve uygun bir şekilde kullanılmalıdır.

İçerik

Alıntı veya kopyalama yapılmadan özgün başlıklar ve özgün içerikler oluşturulmalı, hedef olarak belirlenen anahtar kelimeler içeriklerde kullanılmalaya ve yine site içerisindeki diğer içeriklere bağlantı verilmeye özen gösterilmelidir.

Backlink

Arama motorlarının en çok dikkat ettiği noktalardan birisi olan backlink benzer ve kaliteli sitelerden tavsiye bağlantı, tanıtım yazısı alınarak arama motorları gözünde değer kazanılmalıdır.