Güvenli Sanal Alışveriş Nasıl Yapılır?

Güvenli Sanal Alışveriş Nasıl Yapılır?

Bu Risklerden Nasıl Korunursunuz?

Alışveriş yaparken gerçek hayattakinden çok daha fazla risk vardır. Peki, nedir bu tehlikeler? Nasıl bu tehlikelerden korunursunuz? Hackerlerin kullandığı yöntemler nelerdir? İşte tüm bu soruların cevapları:

İnternet alışverişindeki tehlikeler


  • Girdiğiniz alışveriş sitelerinde ne kadar güvenli olursa olsun ne kadar fazla kişi kullanırsa kullansın kredi kartı bilgileriniz çalınma ihtimali vardır.
  • Girdiğiniz güvensiz, anonim ve hiç görmediğiniz internet sitelerinde bilgisayarınızda girdiğiniz şifre ve diğer bilgilerin çalınma ihtimali vardır.
  • Bilgisayarınıza indirdiğiniz uygulamaların bilgisayarınıza virüs bulaştırıp bilgilerinizin çalınma ve bilgisayarınızı yavaşlatma ihtimali vardır.
  • Telefonunuza indirdiğiniz güvensiz uygulamalardan dolayı telefonunuzda kayıtlı olan her türlü bilgi ve günlük hayatta konuştuklarınızı dahi kayıt edebilirler.
  • Bağlandığınız internetin güvenli olmaması durumunda o internete bağlanan başka bir kişi o sırada girdiğiniz kart bilgileri, şifreler ve diğer şeyleri ele geçirebilir.

Güvenli Bağlantı

Girdiğiniz internet sitesinin güvenirliliğinden emin olun. Sitenin adres ve telefon bilgilerini kontrol edin. Sizi dolandırmak için bir site olmadığından emin olun, güvenmediğiniz bir siteden alışveriş yapmayın. O internet sitesinin internetteki şikâyet ve yorumlarını okuyun. İnternet sitesiyle sizin aranızdaki bağlantının güvenilir olması güvenli alışveriş için çok önemlidir. Sizin kendi bilgisayar ya da telefonunuz dışında güvensiz bir cihazdan işlem yapmak çok risklidir bu zamanda kimseye güven olmaz.

SSL Sertifikası


SSL sertifikası internetten yapacağınız alışverişin güvenliği için en önemli olan şeylerden birisidir. Girdiğiniz internet sitesinin bu sertifikaya sahip olup olmadığını anlamak için sitenin adres çubuğuna bakın. Orada yeşil bir asma kilit işareti olması lazım. O yeşil asma kilide tıkladığınızda sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

3D Secure

Eğer internet sitesinden kartınızı kullanarak alışveriş yapacaksanız sitede 3D secure koruması olduğundan emin olun çünkü bu koruma şekli olduğunda sizin kişisel telefonunuza doğrulama kodu gelir ve bu sayede bir tek siz kartı kullanabilirsiniz.

Bağlandığınız İnternetin Güvenliğinden Emin Olun

Eğer imkânınız varsa kafe, alışveriş merkezi vs. yerlerdeki internete bağlandığınızda önemli işlerinizi yapmayın çünkü bu yöntem ile hackerlar çok kolay bir şekilde bilgilerinizi ele geçirebilir. Ayrıca evinizdeki internetin şifresini de kimseyle para karşılığı da olsa paylaşmayın.

Bilgi Formunu Sonuna Kadar Okuyun

Alışveriş sitelerinin size mesafeli satış sözleşmesini sunma zorunluluğu vardır. Alışveriş yapan kişiler, gerçek hayattaki gibi tüketici haklarına sahiptir. Site alışverişinizi bitirmeden önce site size sözleşmeyi sunar siz "okuyup kabul ettim" dedikten sonra alışveriş tamamlanmış olur. Size bunları vermeyen internet siteleri güvensizdir buralardan alışveriş yapmayın.

Ürün İade Garantisi

Bazı alışveriş sitelerinde site garantili iade yapılmaktadır yani siz onay vermeden para satıcıya ulaşmaz internet sitesi aracı olarak sizin paranızın garantisini verir. Bazı durumlarda site her ne kadar güvenli olsa da satıcılar dolandırıcılık yapabiliyorlar bu yüzden sadece bu özelliğin olduğu siteleri kullanmalısınız.