Kuru Mama Ne Kadar Verilmeli

Kuru Mama Ne Kadar Verilmeli

Kuru Mama Ölçüsü

Köpeklerin beslenmesinde en çok tercih edilen mama türleri arasında ilk sıralarda yer alan her zaman aynı ölçekle verilmelidir. Kuru mama ölçüsü çoğunlukla mamaların içinden çıkarken aynı zamada pet shopların tümünde son derece ekonomik fiyatlar ile satılan kuru mama ölçüleri de bulunmaktadır. Bu ölçeklerin amacı köpeğin dengeli ve sağlıklı beslenmesi adına her gün eşit miktarda mama yemesini sağlayabilmektir.

Köpeğimi Günde Kaç Kere Beslemeliyim?

Beslenme köpekler için en az insanlarda olduğu kadar önemlidir. Günümüzde dengesiz ve ev yemekleri ile beslenen köpeklerin sayılarının artması ile beraber obez köpek ve kanserli köpek sayısı her geçen gün artmayı sürdürürken artık köpeklerin pek çoğu sağlıksız yaşam koşulları nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Özellikle de evde bakılan köpekler çalışan sahipleri nedeni ile yeteri kadar egzersiz yapamadıkları için hızla kilo almaktadır. Bu nedenle köpeğin günlük beslenme düzeni oluşturulurken mutlaka o gün içerisindeki faaliyetleri ve düzenli kilo takibi dikkate alınmalıdır. Örneğin köpeğiniz onu besleyeceğiniz gün içinde fazladan bir kere daha yürüyüşe çıktıysa ya da onu yoracak top yakalama gibi faaliyetler yaptıysa mama miktarını o gün için biraz daha arttırabileceğiniz gibi o gün işleriniz nedeni ile onu yürüyüşe çıkaramadıysanız mama miktarının azaltılması gerekir. Bunlara dikkat etttiğiniz sürece köpeğinizi günde 1 ölçek olmak üzere 2 kere beslemeniz yeterli olacaktır. Ancak yavru köpek beslenmesi için her seferinde 1 ölçek olmak üzere günde 3 kere kuru mama verilmesi gerekmektedir.

Köpeğim Kuru Mama Yemezse Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin ilk günlerde kuru mamayı reddetmesi çok normaldir. Özellikle de yaş mamadan kuru mamaya geçiş döneminde ve anne sütünden yeni kesilen yavru köpeklerde kuru mamayı reddetmek çok sık görülen bir sorundur. Bu durumda sakinliğinizi koruyarak kararlı davranmanız ve kademeli olarak köpeğinizi kuru mamaya alıştırmanız en doğrusu olacaktır. Kuru mamayı ıslatmak köpeğinizin alışma sürecini kolaylaştırırken her gün kuru mama üzerine dökülen sıvı miktarını azaltarak tamamen kuru mamaya geçmeyi başarabilirsiniz.

www.mamaci.net