Akort Aletleri Ve Gitarı Akort Etme

Akort Aletleri Ve Gitarı Akort Etme

Akort Aletleri Ve Çeşitleri

Telli enstrüman öğrencilerinin yaşadığı zorlukların başında akort gelmektedir. Yeni başlayan öğrenci hiç bir alete ihtiyaç duymadan tek başına akort yapamaz. Verilen egzersizlerden verim alması, doğru yapması için gitarın akordunun tam olması gerekmektedir. Öğrenci her daim öğretmen yanına gidemeyebilir. Ders günleri dışında gitarı akorda ihtiyaç duyabilir. Bunun için bazı akor aletleri vardır.

La düdüğü: Üflendiği zaman sadece La tonunu verir.

Çoklu Düdük: Üzerinde bir kaç üfleme yeri olur ve La- Sol -Mi-Si gibi tonları verir.Digital İbreli Akort aleti: Pille çalışır ve çevredeki her sesi algılar. Siz gitarın akort kulağını çevirdiğinizde istediğiniz sese gelince sinyal ile sizi uyarır. Ve çok pratiktir.Telefonun Çevir Sesi ile Akort: Ev telefonlarının çevir sesi her zaman La sesini verir. Her hangi bir akort aleti bulamadığınızda yakındaki bir telefon ile akort yapabilirsiniz.Bilgisayar Program Yardımı ile: Pc üzerinde çalışan bazı programlarla klasik gitar olmak üzere bütün telli enstrümanlar akort edilebilir.

Gitar Nasıl Akort Edilir?

Gitar da 6 tel bulunur. En alttakini 1. tel sayarsak sesler 1. Mi 2. Si 3. Sol 4. Re 5. La 6. Mi dir. akorda en alttaki telden başlayalım. O yüzden Mi sesini bulacağız. Mi sesinin batıdaki karşılığı E işaretidir. Akort aletini açın. Gitarı elinize alın. Sol elinizle en alttaki telin bağlı olduğu kulakçığı çevirdikçe sağ elinizle tele vuruşlar yapın. Akort aletinin üzerindeki ibre E işaretini gösterdiği zaman en alttaki telin akordu tamamlanmış olur. Sonra işlemi sırası ile diğer tellere uygulayabilirsiniz.

www.gitardersi.com.tr