Gripten Korunma Yolları

Gripten Korunma Yolları

Grip havaların soğumaya başlamasıyla beraber herkesin muzdarip olduğu hastalıklardan biridir. Gencinden yaşlısına her yaştan insanın etkilendiği bir hastalıktır. Özellikler pandemiden sonra grip olmamaya özen gösterdiğimiz bu yıllarda gripten korunma yollarını sizler için derledik. Gripten korunmak için en önemli nokta ise bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Gribin başlıca belirtileri ise, ateş, burun ve geniz akıntısı, halsizlik eklem ağrısı olarak örneklendirilebilir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Bağışıklık sistemi günlük rutinimize devam edebilmemiz için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi zayıfladığında halsiz kalacağız ve sürekli yorgun hissetmiş olacağız. Bağışıklık sistemi zayıfladığında ise hastalıklara yakalanma oranımız ise daha da artacak. Bunun önüne geçebilmek için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ise; birinci etken düzgün ve yeterli beslenmektir. Vitaminlerimizi düzgün alıp meyve sebze ve et tüketimimize dikkat ettiğimiz takdirde bağışıklık sistemimiz güçlü olacak ve hastalanma oranımız azalacaktır. Bağışıklık sistemine etki eden bir önemli etken ise yeterli ve düzenli uykudur. Uykumuzu yeterince alıp yeterince uyumalıyız.

  • Sıvı Tüketimine Dikkat Etmeliyiz
  • Düzenli ve yeterli sıvı tüketimi vücudun dinç ve sağlıklı kalması için oldukça önemlidir. Günde en az 2,5 litre su tüketimi bağışıklık sistemimizin dinç ve güçlü kalması için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa grip olmamız da o kadar düşer.
  • Aşı Yaptırmak
  • Kış aylarından önce aşı yaptırmak gribe karşı bağışıklık kazanmanızı sağlayacaktır. Aşı grip olmadan önce yaptırıldığı takdirde vucut gribe karşı bağışıklık kazanacak ve grip olma riski azalacaktır. Özellikle kış aylarına girmeden önce yaşlılar ve çocukların aşı yaptırması gripten korunma yöntemlerinin başında gelir.
  • Elleri Sık Sık Yıkamak
  • Özellikle pandemi döneminden sonra gripten korunma için de oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılan günlük hayatta da vazgeçmememiz gerekenlerden biri ise el temizliğidir. Ellerimizi sık sık yıkamak, toplu taşımaya bindikten sonra, hapşurduktan sonra yemekten önce ve sonra elleri yıkamak gripten korunmanın en önemli ve etkili yollarındandır.
  • Hapşırırken Mendil veya Kolunuzun iç tarafıyla ağzınızı kapatın

Gribin en yaygın belirtilerinden biri olan hapşırık, grip olduğumuzda sıkça tekrar eden bir reaksiyondur. Hapsurduğumuzda ağız ve burnumuzu kapatmadığımızda ağzımızdan çıkan tükürükler çevremizdeki insanlara da bulaşabilir ve onları da hasta edebilir. Çevremizdeki insanların da hasta olmamasını istiyorsak hapşırırken ağzımızı peçete yardımıyla kapatmalıyız ve peçeteyi daha sonra çöpe atmalıyız.

Grip olduğumuzda Yapmamız Gerekenler

Grip bulaştıysa, evde bol bol istirahat etmeli, bol bol sıvı ve C vitamini tüketmeliyiz. İnsanlarla temastan kaçınmalı gribin daha da yayılmasına engel olmalıyız. Grip iken dışarıda gezmek hem sizin hem de çevredeki insanların sağlığı açısından tehlikeli olacaktır. Gripken evde dinlenmeli doktorunuzun verdiği ilaç ve vitaminleri düzenli olarak tüketmelisiniz.