Kripto Para Yorumları

Kripto Para Yorumları

Tarih boyunca mübadele amacıyla çeşitli unsurlar kullanılmıştır, para, altın, değerli kağıtlar ve benzeri hizmet ve mal alımında kullanılan unsurlardan bazılarıdır. Zamanla her ülkenin kendi para birimi oluşmuş ve bu para biriminin değerinin koruyabilmesi için merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmuştur. Merkez bankaları bu anlamda para birimlerinin değerini koruması ve para arzının kontrolünü sağlamak üzere kurulmuştur. Fiziki bir karşılığı olan reel paralar merkezi para birimleridir. Kripto para adı verilen ve şifreleme sonucu oluşturulan dijital para birimleri ise merkezileşmemiş para birimleridir ve son yıllarda kullanımı yaygınlaşmaktadır. Kripto para yorum ve analizlerine ve güncel kripto para haberlerine online sayfalar üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kripto Paranın Özellikleri

Üçüncü şahıslara ve kurumlara ihtiyacı ortadan kaldıran, merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmeyen, kriptografi sistemi ile oluşturulmuş dijital para birimlerine kripto para adı verilir. Kripto paraların ilki Bitcoin’dir. 2008 yılının sonlarına doğru Satoshi Nakamoto adlı kişi ya da grup tarafından “Bitcoin: Kişiden kişiye elektronik nakit sistemi” adlı makale ile kamuoyuna tanıtılan Bitcoin dağıtık sisteme sahip para birimidir. Dağıtık sistem; merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymayan sistem demektir. Bitcoin’den sonra başka kripto para birimleri de çıkarılmıştır. Şu an finans piyasalarında işlem gören binden fazla altcoin bulunmaktadır.

Kripto Paralar Nasıl Çıkarılır?

Kripto paralar madencilik adı verilen bir süreç sonunda çıkarılır. Madenci adı verilen yatırımcılar matematiksel bir işlemin çözümü için yarışırlar. Kripto para sisteminde yapılan tüm işlemler blok zinciri içine kaydedilir. Bu işlemlerin onaylanması matematiksel işlemlerin çözümüne bağlıdır. Matematiksel işlemleri çözen bir madenci blok yapısını tamamlayarak blok zincirine dahil olur. Blok zincirine dahil olan madenciye ödül olarak Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerinden verilir. Günümüzde Bitcoin ve altcoinler finansal piyasaları derinden etkilemeyi başarmıştır. Merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmaması, düşük komisyonla para gönderimi ve hızlı işlem özellikleri kripto paraya olan ilginin her geçen gün daha da artmasına neden olmuştur. Geleceğin para birimi olarak görülen kripto para yorum ve analizleri için online sayfaları ziyaret edebilirsiniz.