Dekoratif Çikolata Nasıl Yapılır?

Dekoratif Çikolata Nasıl Yapılır?

Çikolata günümüzde birçok insanın sevdiği ve hayır diyemeyeceği bir üründür. Çocuktan, gence herkes sever. Tabii ki dikkatli kullanılmalıdır içerisinde bulunan maddeler, yağ oranı, katkı maddeleri fazla tüketildiğinde insanlara zarar verir. Dekoratif çikolata çoğunlukla kek, pasta süslemelerinde kullanılmaktadır. Bazen içilen kahvenin yanında sunum olarak yine dekoratif çikolatalardan yararlanılmaktadır. Mutfakta vakit geçirmeyi seven kişiler dekoratif ürünlere oldukça ilgilidir. Değişik şekillerde, boyutlarda, desenlerde çikolata yapabiliyorlar. Yapılan dekoratif çikolatalar görsel bir şölen oluşturabilir. Sabır ve emek gerektirdiği için sakin bir şekilde sevgimizi vererek yapmamız gerekir. Görselin yanında tadının da bizi etkilemesi gerekmektedir. Teknolojinin pek gelişmediği dönemlerde çoğunlukla dekorasyon ile ilgili ürünler el becerisine bakılarak, hayal gücü kullanılarak yapılırdı. Şu an her şey geliştiği için pastacılık alanında da gelişmeler var. Dekoratif çikolata yapmak artık çok kolay. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Dekoratif Çikolata Şekilleri Neler Olabilir?

Çiçek motifleri, hayvan figürleri, meyveli, yıldızlı, kalpli, harfli şekiller çıkartmak mümkündür. Bunun yanı sıra el beceriniz varsa kendiniz yağlı kağıt üzerine çıkardığınız motifleri de dekoratif çikolatalarınızda kullanabilirsiniz. Çikolata ürünü dondurulan bir gıdadır. Bu yüzden dekoratif ürünler içerisinde en çok tercih edilen silikon kalıplardır. Bu kalıplar evde rahatlıkla çikolata elde etmenizi sağlar. Ayrıca yağlı kağıt üzerine çizdiğiniz bir şekilde size yardımcı olacaktır.

Dekoratif Çikolata Malzemeleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?


Kuvertür çikolata süsleme ve dekor çikolatalar içinde en çok tercih edilen üründür. Bunu bulamadığınızda marketten alınan tablet çikolatalarda olabilir. Tabii bunun yanı sıra sıvı kremada bazı durumlarda bulunması gerekir. Silikon kalıplar, yağlı kağıtlar bizim için geçerlidir. Görselde güzel bir ürün çıkarmak istiyorsak o zaman ek malzemelerden yardım alabiliriz. Bunlar çoğunlukla gıda boyaları, dekoratif boncuklar, yenilebilir simler, fındık, badem ceviz, fıstık içi süsleme yapmamıza yardımcı ek malzemelerdir. Eritilen çikolatayı silikon kalıplara bölüştürerek dondurucuda 3-4 saat dondurarak dekoratif çikolatalar elde edebilirsiniz. Yağlı kağıt üzerine çıkardığınız şekle çikolata döküp dondurabilirsiniz. Çok farklı motiflerde çikolatalar yapılabilir. Evde daha sağlıklı kendimizin yaptığı görseli ve tadı hayal gücümüze göre şekillendirilmiş dekoratif çikolatalar yapılabilir.