Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Her anne baba çocuğunu yetiştirmek için eğitim verir. Bu eğitimlerin başında hiç şüphesiz tuvalet eğitimi gelmektedirler. Ancak çocuk ve ebeveyn için doğru zamanı bulmak çok önemlidir. Yanlış zamanda verilmeye çalışılan tuvalet eğitimi, hem sizi hem de çocuğunuzu olumsuz etkiler. Bir çocuğun tuvalet eğitimine başlanması için yaklaşık 2 yaşına kadar beklenmesi gerekir. Çocuklar 18 aylıkken kakasını tutabilmeye başlar. Ancak mesane daha geç 2 yaşında gelişimini tamamladığı için bu yaşta çocuk çişini tutabilmeyi başarır. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Çocuklarda Tuvalet Eğitimi İçin Doğru Zaman

Elbette her çocuk için tuvalet eğitimi 2 yaşında başlamaz. Çocuğun kendini ne kadar ifade edebildiği çok önemlidir. Kendini ifade edemeyen bir çocuk sorunlar karşısında sizden yardım almakta zorlanır. Bu durumda ebeveyn ve çocuk arasında problemler yaşanmaya başlar. Bunun önüne geçmek için doğru zamanı beklemek önemlidir. Çocuk kadar ebeveyn hazır olup olmaması da çok önemlidir. Doğru zamanda verilen eğitimler başarı oranını yükseltir. Eğer psikolojik sorunlar ve maddi, manevi sıkıntılar söz konusu ise, tuvalet eğitimini ertelemeniz gerekir.

Ailenin Çocuk İle İletişimi


Bir çok çocuk tuvalet eğitimi sırasında ailelerin göstermiş olduğu sabırsızlıklar sonucu yaptığı baskılardan dolayı psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. Çocuk için zor bir dönemin daha da zorlaştırılması oldukça yanlış bir davranıştır. Çocuğun korkularını yenmek ve cesaret vermek için zamana ihtiyaç olduğu unutulmamalı. Tuvalet ortamı balonlarla veya oyuncaklarla sünebilir. Bu çocuğun tuvalete gitme isteğini destekleyecektir.