Çinko Stearat Nedir?

Çinko Stearat Nedir?

Çinko Stearat Tercih Edildiği Alanlar

Endüstriyel alanda yaygın olarak tercih edilen Çinko Stearat bir çeşit çinko sabunudur. Sabunlar ise bir yağ asidinin reaksiyonu sonucu oluşmaktadırlar. Plastik, kauçuk, yapı kimyasalları, vernik, boya sektörlerinde kullandığı gibi su itici, proses kolaylaştırıcı, kaydırıcı, kalıp ayırıcı gibi ürünlerde de kullanılır. Bu tarz üretimleri adresinden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Çinko stearatlar alkol ve eter içerisinde çözülmezler. Fakat ısıtılarak oluşturulan aromatik hidrokarbonlarda veya klorlu hidrokarbonlarda çözülürler. Elektrolit içermeyerek, hidrofobik etki yaratırlar.

Çinko Stearat Kullanım Alanları

Çinko Stearat, Palstik ve kauçuk endüstriyel üretimlerde tercih edilirler. En güçlü kalıp ayırıcısı olarak bütün metal sabunlar arasında dikkat çekerler. Kauçuk, polyester işleme sistemi ve toz metalurjisi türünde nesnelerin üretimi için kalıp ayırıcı olarak tercih edilir. Tercih edilmesinin en büyük etkisi ise yapışmaz nitelikte olmasıdır. Kozmetikte kullanılan Çinko Stearatlar ise doku iyileştirme ve yağlayıcı-koyulaştırıcı özelliklerinden hareketle kullanılır.

  1. Çinko Stearatlar, stabilizör olarak plastik ürünler için kullanılır.
  2. Kozmetik dünyasının da gelişiminde katkısı olan çinko stearatlar, plastik endüstrisinin içerisinde oldu gibi kozmetik endüstrisinde de plastikleştirme özelliği ile tercih edilir.
  3. İnşaat ürünlerinin kullanım alanlarına da dâhil olmakla birlikte, verniklerde, mürekkeplerde ve kaplamalarda düzleştiriciliği ile kumlaştırıcılığı yönleri kullanılır.
  4. Tablet üretimlerinde de tercih edilir.
  5. Kauçuk hammaddesinin işlenmesi ile elde edilen ürünlerinin tozlaştırıcı, yağlayıcı ve kurutma işlemlerinde aracı olarak kullanılır.
  6. Pek çok kullanım alanın yanında katalizör olarak kullanımı da vardır. Özellikle kimyasal sentezlerde katalizör işlemi olarak tercih edilir. Beton, kaya yünü olarak bilinen sert yünlerde, kâğıt ve tekstilde kullanılarak su geçirmezlik görevi oluşturmaktadır.
  7. Son olarak kullanıldığı alan ise çimento merkezli izolasyonlu ürünlerde su itici olarak tercih edilir