Cami Halısının Özellikleri Ve Modelleri Nelerdir?

Cami Halısının Özellikleri Ve Modelleri Nelerdir?

Camilerde halı kullanımı oldukça eski tarihlerden beri sürdürülen bir dini ve kültürel ögedir. İbadet alanı olduğu için kutsal kabul edinen camilerin içinde bulunan nesnelerin, ibadete gelen kişinin rahatını ve huzurunu sağlayacak şekilde tasarlanması gerekir. Cami halısı, desenleri, yapısı, dokuması ile Türk – İslam kültürünün taşıyıcıları arasındadır. Cami halısı, cami zeminini boşluk kalmayacak şekilde baştanbaşa kapatmaktadır. Detaylı bilgi için sayfasını inceleyebilirsiniz. Caminin başlıca dekorlarından olan halının belli standartlarda ve özelliklerde olması gerekmektedir.

  • İlk olarak cami halısı dayanıklı ama sert olmayan bir yapıya sahip olmalıdır. Aksi halde ibadet eden kişinin dizlerini acıtarak, rahatsızlık duymasına neden olabilir.
  • Halı üzerine dokunan desenlerin dikkat dağıtmayacak şekilde sade olması gerekmektedir. Hayvan figürü, yıldız, haç, sekizgen gibi desenler tercih edilmemelidir.
  • İbadet sırasında ayak, alın, diz, kol gibi halı üzerinde baskı uygulanan alanlarda iz ya da basıklık oluşmamalıdır.

Cami Halısı Yapım Malzemesi Ve Model Çeşitleri Nelerdir?

Confetti Group, kaliteli malzemeden ürettiği farklı desen ve modellere sahip cami halısı seçenekleri ile müşteri memnuniyetine önem verdiği için kalite ile birlikte konforu da göz önünde tutmaktadır. Cami halısı modelleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Confetti web adresi üzerinde bulunan iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz. Cami Halısı Materyalleri; yün ve akrilik olarak ikiye ayrılır. Genel olarak camilerde tercih edilen doğal yünden imal edilen halılardır. Aşınmaya karşı dayanıklı olmasının yanı sıra yaz ve kış aylarına göre ibadet eden kişilerin rahat edebilmelerini sağlar. Akrilik cami halısının ise fiyatları yün halıya oranla daha uygundur. Temizleme kolaylığı sağlayan akrilik, yüne en yakın malzemedir.

Cami Halısı Modelleri:

- Göbekli cami halısı
- Saflı cami halısı