Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Glokom (Göz Tansiyonu) Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz tansiyonu, göz içine giren kanın göz duvarını bastırdığı basıncı ifade eder. Normal göz tansiyonu, göz içindeki sıvının (veya göz bebeğinin) doğru düzeyde tutulmasını sağlar. Eğer göz tansiyonu çok düşük veya çok yüksekse, göz hasarına ve görme kaybına neden olabilir. Göz tansiyonunu ölçmek için bir tonometre kullanılır. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonu, göz içindeki sıvı miktarının düzeyinin yüksek olması durumudur ve göz içine giren kan akışını etkileyebilir. Bu durum, gözlerinizin içinde bulunan kamçı gibi bir şey olan sıvıyı etkileyen bir düzenleyici sistem tarafından kontrol edilir. Normalde, bu sistem doğru şekilde çalışır ve göz tansiyonu dengededir. Ancak bazen bu sistem bozulabilir ve göz tansiyonu yüksek olabilir.

Göz tansiyonu yüksek olması durumunda, aşağıdaki belirtiler olabilir:

 • Gözlerde ağrı
 • Gözlerde rahatsızlık veya yorgunluk hissi
 • Gözlerde kızarıklık
 • Bulanık görme
 • Gözlerde kuruluk hissi

Ancak bunların hepsi her zaman göz tansiyonu yüksekliği için geçerli olmayabilir. Bazen göz tansiyonu yüksek olabilir ancak hiçbir belirti olmayabilir. Bu nedenle, göz tansiyonu hakkında endişe ediyorsanız, bir göz hekimine görünmeniz en iyisidir.

Göz tansiyonu tedavi yöntemleri nelerdir?

Göz tansiyonu yüksekliği, gözlerinizde hasar yaratabilir ve görme kaybına yol açabilir. Bu nedenle, göz tansiyonu yüksekliği tedavi edilmelidir. Tedavi yöntemleri, durumun ciddiyetine göre değişebilir. Aşağıdaki tedavi yöntemleri göz tansiyonu yüksekliği tedavisinde kullanılabilir:

 • Göz damlası kullanımı: Bu damlalar, göz içindeki sıvı miktarını azaltarak göz tansiyonunu düşürürler. Bu damlaların kullanımı günde birkaç kez yapılabilir.
 • İlaç kullanımı: Göz tansiyonu yüksekliği için özel ilaçlar verilebilir. Bu ilaçlar, göz içindeki sıvı miktarını azaltarak göz tansiyonunu düşürürler.
 • Cerrahi müdahale: Bazı durumlarda, cerrahi müdahale gerekebilir. Örneğin, göz içindeki sıvıyı drenaj eden bir tüp yerleştirilebilir. Bu tüp, göz içindeki sıvıyı atılımı için bir yol sağlar ve böylece göz tansiyonu düşer.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Göz tansiyonunu düşürmek için, aşağıdaki önerilere uyabilirsiniz;

Günlük su tüketimini artırın.

 • Aşırı kiloluysanız, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalışın.
 • Sigara içmeyin ve sigaraya maruz kalmayı azaltın.
 • Günde en az bir saat boyunca açık havada yürüyüş yapın.

Ancak bunların hepsi her zaman göz tansiyonu yüksekliği için geçerli olmayabilir. Eğer göz tansiyonunuz yüksekse, hangi tedavi yöntemlerinin sizin için en uygun olduğunu sadece bir göz hekimi belirleyebilir. Bu nedenle, göz tansiyonu hakkında endişe ediyorsanız, bir göz hekimine görünmeniz en iyisidir.