Hosting'in Optimizasyondaki Önemi

Hosting'in Optimizasyondaki Önemi

Hosting Neden Bu Kadar Önemli?

Hosting’in arama motoru optimizasyonu'nda ki önemi hakkında söz etmeden önce hızlı bir şekilde hosting’in ne işe yaradığını ve ne amaçla kullanıldığı hakkında bilgi edinelim. Hosting barındırma hizmeti veya web hosting şeklinde de tabir edilmekte. Kısaca hostingi tanımlayacak olursak bir web sitede bulunan sayfaların, görsellerin vb gibi dökümanların sunucular aracılığı ile barındırılması ve web sitenin aktif olarak çalışmasını sağlayan bir sistemdir. Hosting optimizasyon konusunda oldukça önemli unsurlardan bir tanesidir.Bir sitenin hızı, sorunsuz bir şekilde çalışması, farklı web programlama hizmetlerini desteklemesi, veritabanının güvenliği, hızlılığı hepsi hosting’in aslında tam olmasa da seo’ya etkisini belirlemekte. Özellikle hız konusu hosting’in seo’ya en çok etki eden faktörüdür.

C-Class Ip Adreslerin Önemi

Bir site ne kadar hızlı bir alt yapıya sahip olursa arama motorları botlarının sitede o kadar hızlı gezmesini ve içeriklerin arama motorlarında daha çabuk indexlenmesini sağlar. Özellikle seo uzmanlarını ilgilendiren çoğu site sahipleri tarafından bilinmeyen konulardan birisi olan paylaşımsız (C-CLASS IP) ip adresleridir. Seo uzmanları tarafından önerilen sitelerin paylaşımsız ip adresi kullanması baclink’lerin önemini belirlemekte. Dışarıdan alınan backlinklerin arama motorları tarafından daha önemli görülmesi için farklı ip adresleri kullanarak yayın yapan sitelerden backlink alınmasıdır.Arama motorlarının gözünde aynı ip adresleri üzerinden alınan backlinkler farklı ip adresleri üzerinden alınan backlinlere göre daha değersiz sayılmaktadır.

Seo’da Daha İyi Sonuçlar Alınması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Optime oranı yüksek sunucuların seçilmesi. Yani sunucuların aktif olarak çalışma süresinin yüksek olması. Hızlı bir performans sergilemesi. Lokasyon yeri. Sunucunun bulunduğu yer. Site hangi ülke içerisinde yayın yapıyorsa o ülkeye ait sunucularda barınmalı. Sunucunun yoğunluğu. Sitenin barınacağı sunucu kalabalık olmamalıdır. Paylaşımsız farklı ip adresine olanak sağlaması.