Google Sıralamayı Neye Göre Belirler?

Google Sıralamayı Neye Göre Belirler?

Google Algoritmalarının Kriterleri

Google hiç kuşkusuz dünyada en çok kullanılan arama motoru. Sıralama sitelerin ve içeriklerinin belirli kriterler doğrultusunda listelenmesidir. Google sıralama ise Google arama motoruna ait olan genel anlamı sitelerin ve içeriklerinin Google algoritmasının kriterlerince listelenmesidir. Günümüzde, e-ticaret, sosyal medya, optimizasyon vs gibi bir çok farklı site Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer edinebilmek için kıyasıya bir yarış içerisinde. Özellik e-ticaret alanında arama motorlarında üst sıralarda yer almak oldukça önemli tabi öncelikle Google hesaba katılarak.

E-Ticaret Siteleri Arasında Zirve Savaşı

Bir e-ticaret sitesinin Google’da üst sıralarda çıkması demek müşteri ve kazanç oranının %100 hatta daha fazla artırması demek. Tabi eğer sözü edilen bu e-ticaret sitesi arama sonuçlarında ilk sayfalarda yer alıyorsa. Google kıyasıya rekabet yaşayan sitelerin olduğu bu durumda her geçen gün ve sürekli olarak sistem algoritmasını güncellemekte ve yeni kriterler getirmekte. Google’ın daha önceden belirlemiş olduğu bazı unsurların halen geçerliği olduğunu söylemek gerekir.

Google’da üst sıralarda yer almak için neler yapılmalı(özet):

Domain (alan adı) seçerken ileriki zamanlarda yapılacak olan seo  çalışması göz önünde bulundurularak hedef olarak belirlenecek  anahtar kelimeler seçilmeli. Hedef olarak belirlenmiş anahtar kelimeler kaliteli, özgün içerikli, pagerank’ı ve trustrank’ı yüksek sitelerden baclink (bağlantı, tanıtım yazısı ) alınmalı. Siteye ait meta etiketleri (title – başlık, description – açıklama, keywords – anahtar kelime) kullanılmalı. Özgün ve kaliteli içerik üretilmeli