Tez Örneği Nereden Bulunur?

Tez Örneği Nereden Bulunur?

Tez örneği arayan kişiler için YÖK tez merkezi birçok farklı konuda tez örneği bulundurmakta ve konulara, üniversitelere ya da bölümlere göre şimdiye kadar yayınlanmış tüm tezler görülebilmektedir. Kişiler tez örneği sayesinde konularına daha kolay karar verebilir ve geçmişte konu alınan tezlerin işleyişine bakabilir. Tez örneği aynı zamanda tez danışma merkezleri tarafından da kişilere sunulmaktadır. Tez merkezleri tarafından bitirme tez örneği, yüksek lisans tez örneği, lisans ve doktora tez örneği danışmanlık hizmeti alacak kişiye alanına göre sunularak geçmiş tezlere bakılması ve fikir edinmesi konusunda yardımcı olunur.

Tez Örneği İncelemek Neden Önemli?

Tez örneği incelemek daha önce aynı alanda çalışmış kişilerin neler yaptığını ve konuları hangi açıdan ele aldığını görmek için önemlidir. Tez örneği incelemek kişinin kendi tez yazım sürecinde de nasıl ilerleyeceğini belirlemesi konusunda yardımcı olacaktır. Tez örneği incelemesi ile kişiler kendi alanlarında veya yazmayı düşündükleri konularda daha önce kimler nasıl çalışmış, yeni yazılacak tez nasıl bir bakış açısıyla ele alınırsa literatüre daha fazla katkı sağlayabilir gibi soruların cevabı daha kolay alınabilecektir. Tez örneği incelemek tez yazım sürecine dair kafası karışık olan kişilerin süreci daha iyi anlaması için yardımcı olmaktadır. Bu nedenle hangi konuda tez yazılacak olursa olsun geçmiş yıllarda neler yapıldığına bakmak ve tez örneği incelemesi gerçekleştirmek faydalıdır.

Tez Örneği Sunan Tez Merkezleri Var Mı?

Tez örneği sadece YÖK tez merkezinde taranarak bulunmaz. Tez merkezleri sizin belirlediğiniz alan ve kapsamda daha önce neler yapıldığını filtreleyerek size ilgili tez örneği sunumunu yapar ve tez örneği bulma sürecinizi kolaylaştırır. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.