Mutlaka Okunması Gereken Eserler

Mutlaka Okunması Gereken Eserler

Okumak bize yeni dünyalarını kapısını açan, bizi günlük hayatın koşuşturmacasından uzaklaştıran bir faaliyettir, hobi olarak kabul edilse de aslında bir ihtiyaçtır okumak. Dünya ve Türk yazınında verilmiş onlarca kült eser bizim için kültür hazinesidir. Bu kültür hazinesini kendimizi geliştirmek ve entellektüel birikimimizi artırmak için okumalıyız. Mutlaka okunması gereken kitaplar listesi için internet sayfaları üzerindeki ilgili online paylaşım sitelerini ziyaret edebilir, okuduğunuz eserlerle ilgili inceleme yazabilirsiniz.

Dünya Edebiyatında Çığır Açan İsimler

İlköğretim çağlarından itibaren bireylere kazandırılmaya çalışılan okuma alışkanlığı gelecek nesillerin kültürlü ve entellektüel birikimi fazla olan nesiller olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle anne ve babalar ile öğretmenler çocukların okuma alışkanlığı kazanması için elinden geleni yapmalıdır. Dünya edebiyatının çocuklara yönelik klasik eserleri bu anlamda doğru bir tercih olacaktır. Gençler ve yetişkinler için de dünya yazını uçsuz bucaksız bir deryadır. Bu deryanın içine dalmak, Dostoyevski, Gogol, Victor Hugo, Tolstoy, Stainbeck ve daha onlarcasının fark yaratan üslupları, sürükleyici anlatım tarları ile tanışmak demektir. Ünlü yazarların kült eserlerini okuyarak kendi kültür hazinenizi büyütebilirsiniz.

Türk Edebiyatının Dev İsimleri ve Ünlü Eserleri

Sadece dünya edebiyatının önemli isimlerini ve bu isimlerin eserlerini okumakla kalmamalı, Türk yazının dev isimlerinin eserlerini de elinizden geldiğinde okumalısınız. Namık Kemal’den Yaşar Kemal’e, Orhan Kemal’den Bilge Karasu’ya, Mehmet Rauf’tan Tezer Özlü’ye, Halide Edip’ten Oğuz Atay’a, Yusuf Atılgan’dan Ahmet Hamdi Tanpınar’a, Reşat Nuri’den Refik Halit’e ve adını sayamadığımız tüm yazarları ve eserlerini okumalısınız. Mutlaka okunması gereken kitaplar listesine hem dünyada hem de Türk edebiyatında yeni çıkan eserleri de ekleyebilirsiniz. Kitap okumak farklı dünyalarla tanışmak demektir. Siz de farklı bir dünyaya adım atmak ve kendinizi uçsuz bucaksız bu deryaya salmak isterseniz online paylaşım sitelerini ziyaret ederek popüler kitaplarla ilgili değerlendirmelere ulaşabilirsiniz.