Kalite Belgesi Alınımında Fiyatlandırmayı Etkileyen Unsurlar Nelerdir

Kalite Belgesi Alınımında Fiyatlandırmayı Etkileyen Unsurlar Nelerdir

2016 Yılı İtibariyle Maliyetler Ne Kadardır

Kalite belgesi alınımında fiyatlandırmayı etkileyen pek çok ana ve yan unsur mevcuttur. Temel olarak verilen hizmetin çeşidi, işletmede görev alan çalışan sayısı ve belgenin kendine has yenileme süresi ile danışmanlık hizmeti alınması durumunda danışman firmanın kendi hizmetleri için yapacağı fiyatlandırma ve kalite belgesinin geçerlilik süresi gibi etkenler sayılabilir. 2016 yılı için fiyatlandırmanın 1000 ile 8000 TL arasında değişebilmektedir.

Danışmanlık Maliyetini Etkileyen Unsurlar Nelerdir

Belgeye daha önceden sahipseniz bu danışmanlık ücreti konusunda fayda sağlayacaktır. Danışmanlık firması daha önceden çalışma yapılmışsa devam eden çalışmalar için daha düşük ücretler talep edeceklerdir. Tek bir ISO 9001 Belgesi sahibi olmak yerine birden fazla belge sahibi olunduğu durumlarda, belge başına düşen birim maliyeti azalacağından, aynı anda fazlaca belgeye sahip olmak tek belgeye sahip olmaktan daha ekonomik olacaktır.

İlave Masraflar Var Mıdır

Belge alımı esnasında engellilik durumunun oluşması da sürecin uzamasına dolaylı olarak da maliyetlerin artmasına sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak adına danışmanlık veren firmalar ile çalışmak işletmenin uzun vadede daha hesaplı bir şekilde belge sahibi olmasına yardımcı olacaktır. Danışmalık firmaları ile görüşerek de işletmeniz için ayrıntılı olarak maliyet bilgisi alabilirsiniz. Pek çok firma ön çalışma yaparak tecrübesi ile işletmeniz için alacağınız kalite belgelerinde maliyetin ne olabileceğini aşağı yukarı tahmin edebilirler.