Göz Kapağında Kuruluk Ve Kaşıntı Nedenleri

Göz Kapağında Kuruluk Ve Kaşıntı Nedenleri

Güneş yanığı olarak güneşten gelen zararlı ışınlara çok fazla maruz kalındığında göz çevresinde ciddi yanıklar oluşabilir.

Göz etrafındaki çok hassas bir bölgedir. Bu sebepten dolayı göz etrafındaki kuruluk, kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Bu kuru cilt problemi çoğu nedenden dolayı kaynaklanabilir. Bu yüzden çok fazla tedavi yöntemleri vardır. Rahatsızlık kişiye göre değişir. Bazı insanların cildi daha hassas olduğu için daha çok ciddi aşamada olabilir. Bu yüzden çok fazla ilerlemeden tıbbi destek almanız gerekecektir. Göz kapağında kuruluk nedenlerini iyice öğrenip daha kolay ve etkili yöntemler bulabilirsiniz. Göz kapağındaki kuruluğun birçok nedeni vardır. Bunlardan biri Dermatolojik bozukluklardır. Yani göz çevresinde kuruluğa neden olan faktörlerdir. Bunları güneş yanığı, Blefarit- göz kapağı iltihaplanması ve Perioral Dermatit olarak adlandırabiliriz.

Diğer farklı nedenlerde ise iklim koşulları yer almaktadır.

Bunun yanında kaynak makinelerinde ve lambaların aşırı çokluğunda kuruluğa sebep olabilir. Blefarit denilen göz kapağı iltihaplanması ise göz kapaklarının kuru ve pullu bir cilde dönüşmesine neden olur. Bu hastalığın adı Rosacea’dır. Bu deri hastalığı sebore iltihabı veya bakteriyel enfeksiyonlar bu durumu etkileyebilir. Göz kapağında kuruluk nedenlerinden diğer biri ise Perioral Dermatit diye adlandırdığımız çoğunlukla yetişkin kadınların etkilendiği, hijyen eksikliğinden kaynaklanan bir deri döküntüsü hastalığıdır. Bu hastalık burun ve ağız bölgesine de yayılabilir. Egzama dediğimiz diğer bir hastalık göz çevresini etkiler. Kuruluğun yanında deri dökülmesine de yol açtığı görülür. Her cilt farklı olduğu için kuru havalar veya nemli havalardan kaynaklanabilir. Bunun yanında ani hava değişmelerinden kaynaklanabilir. Birden hava soğuyor veya birden ısınıyor ise bu sizi etkilediği gibi göz kapağında kuruluk nedenleri arasında da yer almaktadır. Göz çevresindeki gerilme de kuruluğa neden olabilir. Bu durum kızların aşırı kullandığı makyaj malzemelerinden veya göz çevresini aşırı kaşıdığınız zaman kuruluğa neden olabilir. Göz altlarına sürülen koyuluğu gizlemek amacıyla bakterili ve kirli fırçalar ile yapılan makyajlar, kapatıcı kullanımı ve rimeller kuruluğa sebep olmaktadır. Cilt ürünleri ve yüz temizleyicileri gibi sert kimyasallarla etkileşim edildiğinde göz kapağında kuruluğa neden olmaktadır.