Nasıl Backlink Alınır?

Nasıl Backlink Alınır?

Backlink Nedir?

Backlink’in kısaca tanımı bir sitenin başka bir siteden aldığı veya başka bir siteye verdiği bağlantılardır. Diğer bir deyişle linklerdir. Bu bağlantılar bir görsel bir flash veya bir metin olabilir. Ancak bir backlink’in arama motoru optimizasyonu ve arama motorları açısından değer kazanabilmesi için hedef anahtar kelimeler aracılığı ile metin olarak bağlantı (link) olması gerekir. Backlinkler bir sitenin ana sayfasından veya alt sayfalarından alınabilir. Ancak alınan backlink’in değerli olabilmesi için site ve site içeriğinin kaliteli, özgün ve içeriği benzer olması gerekir.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Backlink alınacak sitenin pr (pagerank) ve trustrank değerlerinin sahip olunan siteden yüksek olması gerekir. Yukarıda da belirtildiği gibi bir backlink metin, görsel veya flash reklam tarzında olabilir ancak backlink’in arama motorları gözünde değer kazanabilmesi için metin olması şartı vardır. Çünkü alınan backlink hedef anahtar kelime olarak belirlenmiş anahtar kelimeler üzerinden alınması gerekmektedir. Ayrıca alınacak olan backlink’in dofollow yani bağlantının gideceği adresin güvenli olduğu ve o site için arama motorlarının isteği üzerine kefil olduğunuzu belirlemiş olmalısınız. İşte ancak o zaman alınan backlinler arama motorlarının gözünde değerli sayılır.Backlink almak eskisi gibi kolay elde edilebilen bir işlem değil. Çünkü backlink’in çıkacağı adres sahipleri bu işleri para karşılığı ile yapmaktalar.

En Faydalı Backlink Alma Yöntemi Tavsiye Yazıları

Backlink alma yöntemlerine örnek verecek olursak; tavsiye bağlantılar, tanıtım yazıları ve sitelere yorumlar yazmak gibidir. Çoğu site sahibi sırf backlink almak amacı ile içerikler ile alakasız olarak yapılmış yorumlar yüzünden o yorumlar sayesinde alınan bağlantıları farklı şekillerde engellemekte. Bunun için yapılacak olan yorumlara dikkat edilmelidir. Baclink’lerin en faydalı alınma yöntemlerinden bir diğeri ise tanıtım yazılarıdır. Benzer içerikli sitelerden site hakkında kısa bir tanıtım yaptırılıp anahtar kelimeler aracılığı ile bağlantı alınabilir. Ancak her siteye aynı tanıtım yazısı yayınlatılmamalı farklı yazılar aracılığı ile bu işlemler yürütülmelidir.